YEREL ALAN AĞLARI (LAN)

Yerel Alan Ağları; iş yeri, kampus, ev v.b. gibi sınırlı mesafelerdeki bilgisayarları ve çevre birimlerini birbirine bağlayan bilgisayar ağlarıdır.

Kurumların başarılı olabilmelerini sağlayacak üretkenlik ve iletişim yeteneklerini sağlayan bilgisayar ağları artık en önemli unsurlar haline geldi. Büyüyen işletmeler, kurumlar ve servis sağlayıcılar için ses, görüntü, veri aktarımı ve depolamayı tek, uçtan uca akıllı bir ağ üzerinde birleştiren ölçeklenebilir ağlar kurabilmek önem taşımaktadır. Tüm iletişimin tek bir altyapı üzerinden yapılması maliyetlerin azalması, üretkenliğin ve verimliliğin artması, ayrı ağ kullanımının getirdiği karmaşanın ortadan kalkması ve ölçeklenebilirlik gibi çeşitli avantajlar sunar.
Bilgisayar ağlarının en önemli bileşenlerinden birisi olan anahtarlar (switch), ağ üzerindeki bileşenleri birbirine bağlamak, verilerin varış noktalarına ulaşabilmeleri için yol göstermek, düşük ve yüksek yoğunluklu verilerin kolayca aktarılması için kullanılır. Anahtarlar sundukları ileri çoklu hizmetler ve uygulamalar sayesinde birden fazla ağa ihtiyaç duyulmasını ortadan kaldırıyor ve maliyetleri azaltır.

Günümüzde büyüyen işletmelerde çalışanların verimli olabilmeleri için işbirliği yapmaları ve iletişimlerinin mükemmel olması gerekiyor. Doğru LAN altyapısı çalışanların hızlı ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlar. Anahtarlama donanımının kablosuz yerel ağ, IP Telefon ve gerçek zamanlı iletişim desteğine sahip olması maliyetlerin düşmesi açısından çok önemlidir.

Local Area Network (LAN) ve Wide Area Network (WAN) Çözümleri

Sağladığımız yerel alan ağı çözümleri; marka bağımsız LAN anahtarlama (switching) çözümler ile uçtan uca yönetilebilir verimli ve akıllı ağ mimarilerinin kurulumunu kapsamaktadır.
• Bina içi yerel alan ağlarının keşif, tasarım, projelendirme, kurulum ve optimizasyon çözümleri, Layer2, Layer3, Layer4 switching ve content switching çözümleri ile Gigabit ethernet uygulamaları,
• Kablo test ölçümleri, konfigürasyon analizleri, paket analizi, sniffing, ağ güvenliği gibi her türlü network problemlerinin giderilmesi,
• Geniş alan ağlarının, uygun teknolojiler seçilerek (Metro Ethernet, xDSL uygulamaları, LL, FR, VPN, ISDN, MPLS vb.) planlanması
• Kullanılacak iletişim teknolojilerine uygun aktif cihazların belirlenmesi,
• Ana taşıyıcı ya da yedek taşıyıcı olarak WAN omurgasının kullanıldığı durumlarda, gerekli güvenlik altyapısının planlanması ve kurulumu,
• Sanal Özel Ağ VPN (Virtual Private Network) altyapısının hazırlanması ve uygulanması,
• Geniş alan ağının, güvenlik ve WAN optimizasyon cihazları ile entegrasyonu,
• Kurulan sistemlerin bakım ve onarım hizmetlerinin verilmesi konusunda destek vermektedir.
BBT bölgesel ve Uluslararası standartlara uygun her türlü uçtan uca ağ ve siste uygulamalarıyla, küçük ofislerin kablolama ihtiyacından binlerce kullanıcıların yer aldığı kampüs ağ kurulumuna kadar güvenilir ve ölçeklenebilir hizmetler sunmaktadır. Sektörlere özel Data Center ve Ofis içi kablolama uygulamalarına yönelik farklı ve benzersiz çözümler sağlamaktadır. Uluslararası standartlara uygun keşif, tasarım, etiketleme, sonlandırma, test ve sertifikasyonlar ile güncel teknolojiyi barındıran uçtan uca çözümler ile data ve enerji kablolama çalışmaları yapılmaktadır. BBT sadece İstanbul genelinde değil nerede ise TÜM Türkiye'de bu hizmetleri sunabilmektedir.